Strategia komunikacji

organiazji

analiza | strategia | komunikacja | monitoring | reakcja

Funkcjonowanie organizacji w dobie dynamicznie zmieniającego się otoczenia biznesowego wymaga nie tylko oferowania wartościowych produktów czy usług. To również konieczność skutecznego komunikowania się ze wszystkimi grupami interesariuszy. Czy proces ten można oddać przypadkowi? Można. Ale lepiej podejść do niego w sposób metodyczny - poprzedzić analizą, dobrze zaplanować i konsekwentnie realizować przyjętą strategię.

Rola strategii komunikacji w organizacji

Każda organizacja, niezależnie od wielkość czy branży, w której funkcjonuje, działa w środowisku, gdzie odpowiednia komunikacja (lub jej brak) może decydować (i przeważnie decyduje) o sukcesie lub niepowodzeniu. Jest to widoczne szczególnie w obecnych czasach, w których komunikacja trwa niemal 24 godziny na dobę, a narzędzia i kanały komunikacji dynamicznie się rozwijają.

Studia przypadków oraz analizy rynku nieustannie potwierdzają tezę, że firmy z wyraźnie zdefiniowaną i skutecznie wdrożoną strategią komunikacji częściej osiągają swoje cele biznesowe, zyskują lojalność klientów i uznanie na rynku.

Cel strategii komunikacji

Strategia komunikacji organizacji to kompleksowy plan określający sposoby, narzędzia i kanały komunikacyjne, które umożliwiają realizację celów biznesowych oraz budowanie spójnego wizerunku organizacji. Jej nadrzędnym celem jest zapewnienie skutecznej i konsekwentnej wymiany informacji pomiędzy organizacją a jej otoczeniem, w tym klientami, partnerami biznesowymi, pracownikami oraz innymi interesariuszami.

Główne elementy strategii komunikacji:

1. Analiza sytuacji – identyfikacja mocnych i słabych stron organizacji, szans i wyzwań w jej otoczeniu, a także zrozumienie potrzeb i oczekiwań różnych grup interesariuszy.

2. Określenie celów – konkretna definicja tego, co organizacja chce osiągnąć dzięki planowanym działaniom , np. poprawa reputacji, zwiększenie rozpoznawalności marki, budowanie zaufania.

3. Określenie grupy docelowych – zidentyfikowanie kluczowych odbiorców komunikatu, czyli osób lub grup, których strategia ma dotyczyć i wpłynąć na ich postrzeganie marki.

4. Określenie wartości – opracowanie komunikatów, które mają być skutecznie przekazywane różnym grupom docelowym, w tym głównego przesłania, które chce się komunikować.

5. Wybór narzędzi i kanałów komunikacji – dobór odpowiednich metod przekazu informacji, w tym wywiady prasowe, konferencje, komunikaty prasowe, media społecznościowe, blogi, wydarzenia czy sponsoring.

6. Szczegółowy plan działań – szczegółowy harmonogram aktywności, który określa co, kiedy i w jaki sposób ma być zrealizowane w ramach planowanych kampanii.

7. Budżet – określenie kosztów, które będą potrzebne na zrealizowanie planowanych działań.

8. Pomiar efektów i ewaluacja – opracowanie systemu oceny skuteczności prowadzonych działań , którego częścią są mierniki sukcesu (KPI), monitoring mediów i analiza efektów komunikacji.

9. Zarządzanie kryzysowe – przygotowanie planów awaryjnych na wypadek sytuacji kryzysowych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy.

10. Strategia komunikacji wewnętrznej - przygotowanie i zaplanowanie działań wewnątrz organizacji, aby wszystko co ważne, było również znane pracownikom poszczególnych szczebli firmy i budowało ich wieź z organizacją.

Aby cały proces był prowadzony w sposób optymalny i realizował założone cele, pracujemy w modelu tzw. zmodyfikowanego PDCA (plan-do-check-act). To jego czterech podstawowych elementów dołożyliśmy piąty i dostosowaliśmy właśnie do procesów komunikacyjnych: Analiza-Strategia-Komunikacja-Monitoring-Reakcja.